Vyměň hudbu za podcasty a audioknihy!

Asi každý ví co je to audiokniha nebo si to alespoň dokáže domyslet. Ale řada lidí nezná podcasty, ani já jsem je ještě nedávno neznal, ani o ně nejevil zájem. Proč momentálně poslouchám povětšinou podcasty a audioknihy místo hudby? Protože díky tomu přečtu až 55 knih ročně!

Čas naše nejcennější komodita

Čas je jediná nevratná komodita, každou sekundu prožíváme pouze jednou. Jinými slovy je čas jedna z těch nejcennějších věcí, kterou v životě máme, nedá se koupit. Proto jsem začal zhodnocovat, čemu věnuji svůj čas, jestli je to v danou chvíli to nejlepší co mohu dělat a stojí to opravdu za můj čas.

Podcasty a audioknihy

Zpět k podcastům a audioknihám. Co je to podcast? Je to audiozáznam, mluvené slovo, na nějaké konkrétní téma. Může jít o monolog, rozhovor více osob apod. Více na wikipedii. Podcasty jsou na nejrůznější témata, s nejrůznějšími lidmi, každý si najde svoje. Hlavně v zahraničí jsou velmi populární, ale i v českých a slovenských hájích jich je dost.

Audiokniha je kniha přemluvená do audio podoby. Dnes už dokonce chytré mobily dokáži převést e-book na mluvené slovo, tj. není nutné si kupovat přímo audioknihu, ale může to být elektronická kniha, kterou můžete číst rovnou v mobilu nebo si ji nechat předčítat.

Na strojový hlas je potřeba si chvíli zvyknout, ale už je to na dostatečné úrovni, aby se to dalo využívat. Skvěle funguje i čeština, i když potom velmi divně zní anglické výrazy v textu. Zkušenosti mám pouze z Androidu, ale jistě i Siri od Apple na tom bude obstojně.

Nasávání informací v autě, na procházce apod.

Obě zmíněné věci jsou výborným zdrojem informací a moudrostí. Proto jsem ve většině případů nahradil hudbu za podcasty a audioknihy. Jediné místo kde stále poslouchám klasickou hudbu přes Google Play Music je práce, tam se nehodí odpoutávat velmi pozornost. Ale kdekoliv jinde je to možné, mám pecky v uších a poslouchám. Díky chytrým telefonům je možné kdekoliv.

Nyní trochu počtů ohledně času, kterým strávím přesunem z místa A do B. Cestováním autem já osobně strávím týdně min. 4 hodiny na cestě Rozseč <-> Bratislava a jelikož i na tréninky crossfitu mi trvá cesta 2×15 min při 4 trénincích týdně jsou to další 2 hodiny. Týdně tedy asi 6 hodin, tj. při 52 týdnech je to 312 hodin za rok, 13 celých dnů! A to zdaleka tak často nejezdím, jako někteří.

Krom autem se ovšem přesouvám i chůzi, cesta do práce mi trvá 15 minut, dejme tomu že při současném nastavení ji absolvuji 6x, tj. hodina a půl. Ovšem velmi rád chodím na procházky a to poslední dobou tak, že místo toho abych večer opět čučel do svítící věci, jdu se min. na hodinu projít, ne vždy je na to prostor, ale tak 3x do týdne se mi to podaří. Jinými slovy je to 4 a půl hodiny týdně, 234 hodin za rok, necelých 10 dní, kdy mohu poslouchat podcast, audioknihu.

Batching/sgrupování

Mimochodem, obě zmíněné činnosti jsou příkladem tzv. batchingu/sgrupování věcí. Kdy v jednu chvíli děláte více věcí naráz, které nevyžadují plnou koncentraci. Chůze sama o sobě je prospěšná pro zdraví, ale pokud k tomu přidáte ještě poslech podcastů, bude to efektivnější. Jak? Mám večer hodinu čas a přemýšlím co s ním. A) můžu udělat něco pro svoje zdraví, jít se projít, B) chci se dozvědět něco zajímavého, tak budu poslouchat podcast. Pokud bych to dělal samostatně, jsou to dvě hodiny. Pakliže se půjdu projít a při tom budu poslouchat podcast, vykonal jsem oboje, ale za hodinu času. No nekup to!

Až 55 knih přečtených ročně

Došli jsme tedy k číslu 23 dní za rok, kdy překonávám nějakou vzdálenost z míst A do míst B. Průměrná délka audioknih je prý 10 hodin. 552/10 = 55. Ano, za rok díky tomuto návyku jsem schopen přečíst až 55 knih! A to navíc zdarma! Protože doslova číst, tj. mít fyzicky knížku a listovat bych v danou chvíli nemohl. A to mi přijde jako setsakramentsky dobrý deal!