Važme si domácího ovoce – obzvláště jablek

Dnes na mě z více stran vyskočily zprávy o obsahu pesticidů v jablkách. Jelikož je ovoce ve všeobecnosti považováno za velmi zdravé a je super, když po něm saháme při nákupu, i zde platí, že je důležitá kvalita. Jak se ukazuje, vyplatí se kupovat bio ovoce či ideálně lokální od farmářů. Úplně nejlepší je ale mít svoje vlastní nebo od známých úplně bez chemického ošetření. V článku zprávy a obsahu pesticidů v jablkách.

První článek je na portálu iDNES, kde testovali 18 druhů jablek – https://ekonomika.idnes.cz/kvalita-jablka-z-obchodu-pesticidy-test-fc7-/test.aspx?c=A181113_133101_test_jan

Je smutné, že pouze 2 jablka neobsahovali vůbec žádné stopy po chemii. Obě z bio produkce. Zbytek se ukázal jako nevhodný pro výrobu dětských přesnídávek.

Další informace o nevhodných jablkách je ve zpravodaji Ministerstva zemědělství – http://eagri.cz/public/web/file/608628/Zpravy_z_MZe_11_2018.pdf

Kde na stranách 3-4 jsou vypsány případy, kdy byl v dovážených potravinách nalezen nadlimitní obsah pesticidů. Z 16ti potravin se tam 6x vyskytuje jablko.