Pohyb jako nedílná součást mého života

Dnešní moderní doba stále většího komfortu a moderních technologií nás vede čím dál více k menší pohybové aktivitě. Mnoho z nás, včetně mě, stráví většinu dne na židli zavřená v kanceláři. Ten kdo si uvědomuje, jak je pohyb důležitý v našem životě se tento fakt snaží nějak kompenzovat. Co znamená pro mne „více se hýbat“? Vykompenzuje občasný trénink desítky hodin sedění za počítačem?

Pohybem ku zdraví a vitalitě

Pohyb nepopiratelně zlepšuje zdraví, protože nejenom posiluje srdečně-cévní systém, ale přispívá k prevenci řadě moderních nemocí, jako je obezita, cukrovka, vysoký cholesterol, krevní tlak apod. Pohybová aktivita také pozitivně přispívá k psychické pohodě, díky vyplavování endorfinů (hormony dobré nálady). K tomu aby měl pohyb dostatečné pozitivní efekt na nás život, měli bychom ho vykonávat pravidelně a v dostatečné míře. Klasická chůze by měla být součástí našeho každodenního života, proto kde se dá, jdu raději pěšky než autem/MHDčkem. A jedno krásné přísloví:

„Máme dva lékaře. Svou pravou a levou nohu.“

Pravidelně se intenzivně hýbu

Krom procházek chodím již delší dobu také pravidelně na crossfit a to 3-4x týdně na 60 minut. Díky tomu zapojuji své svaly a klouby, které bych běžně třeba vůbec nezapojil nebo min. ne v takovém zatížení. V tomto je tento sport super, je velmi všestranný a jen tak se aktivity neopakují, zároveň si každý může zvolit zátěž dle sebe. Nějakou pravidelnou činnost vykonává čím dál více populace, ať už je to návštěva fitka, běh, plavání, jízda na kole, jóga atd. je to fajn. Ale stačí jen to?

Na 99% ignoruji výtah

Prostě jako by nebyl, přijde mi totiž trochu od věci např. pravidelně chodit běhat, ale pak se vyhýbat schodišti a vozit se výtahem. Proto já ho v 99% procentech případech ignoruji a využiji ho pouze pokud opravdu pospíchám a nebo mám sebou něco těžkého. Takže prostě pravidelně chodím na čtvrté patro. Co bych dělal, kdybych pracoval v 20ti patrové budově? To už by bylo časově i fyzicky náročnější, tak bych se pravděpodobně část pater nechal vyvést a zbytek bych došel pěšky.

Na WC chodím na nejnižší patro

Jeden z nejčastějších důvodů opuštění pracovní židle je vykonání potřeby, ať už malé nebo velké 🙂 Takže této příležitosti k pohybu využívám na maximum a na WC chodím ze čtvrtého patra na to nejnižší. Pakliže bych šel na WC jen 4x denně, znamená to více než 200 schodů dolů a nahoru, což je mnohonásobně více než 0. Pochopitelně někdy může nastat situace, kdy je potřeba WC navštívit co nejrychleji 🙂

Sedět, ležet a stát mi nestačí

Člověk je pohybově nejvšestrannější tvor na této planetě. Bohužel tak jak stoupá naše pohodlnost, klesá i naše pohybová pestrost. Krásným příkladem toho je hluboký dřep, který byl ještě pár stovek let dozadu běžnou součásti života, jako oddychová poloha. Dnes je schopno si sednout do dřepu jen malá část populace. Tedy krom chudobných částí Asie či Afriky, kde je to stále běžná poloha, v které lidé čekají na autobus, jedí, či dokonce pracují.

Dřepnu si kde se dá

V poslední době jsem zařadil dřep do běžného života. Dřepnu si kdekoliv se dá, při napouštění vody z aquamatu, při čekání, ať už na zastávce autobusu, na semaforu.. Okolí se na mě možná dívá jako na blázna, ale co mi je po nich. Z pozorování kamaráda prý někteří ze mě mají strach 😀

Mimochodem, věděl(a) jsi, že dřep usnadňuje vyprazdňování? Je to přirozená poloha, jelikož střeva jsou tak navrhnuta, sval puborectalis se v této poloze uvolní a úhel mezi hrubým střevem a konečníkem je úplně otevřený. Takže na záchodě povětšinou sedím s nohami na stoličce/krabici nebo aspoň na špičkách. Pokud máš problémy se vykadit, určitě vyzkoušej.

Vis, turecký sed, stojka

Článek se začíná nebezpečně natahovat, takže to trochu zkrátím. Mezi další polohy, které se snažím pravidelně zařazovat jsou vis, turecký sed a stojka. Jakmile to je někde možné pověsím se, ať už je to větev, hrazda, kruhy. Aspoň na půl minuty. Do tureckého sedu se dám při čtení knih, práci na PC, zkrátka jako alternativa sedění na židli/gauči. I při psaní toho článku jsem povětšinou v něm. A proč se učím stojku?

Pohyb a mozek

Při pohybové aktivitě je mozek více prokrvován a okysličován, to vede ke zvýšené pozornosti a bystrosti. Nicméně díky pohybu vznikají i nové nervové buňky, což zlepšuje paměť a a učení se novým věcem, jinými slovy pravděpodobně oddaluje demenci ve stáří. Tento efekt se dá posílit, když se mozek učí nové pohyby. Proto se již pár měsíců učím stojku, kdekoliv je to možné. Před tréninkem, doma, v práci na chodbě… Ze začátku jsem nevydržel ani sekundu, teď už se mi podaří i několik sekund… Mým cílem je vydržet aspoň minutu.

Všechno je to o návycích

Nic nepřijde jen tak, všechno výše popsané jsem zařazoval postupně a musel jsem si na to vybudovat návyk. Co jsem ještě nevzpomenul je ranní rozcvička, provedu pár základních cviků, které mi nezaberou více než pár minut a dříve jsem se k tomu musel nutit, teď už to dělám více než 4 měsíce úplně automaticky.

Jak jsi na tam s pohybem ty? Chtěl(a) by ses o něčem dozvědět více? Dej mi vědět do komentáře a inspiruj ostatní 🙂