Knihy Alzheimer je cukrovka

Alzheimer je cukrovka

Tato kniha s podtitulem „proč cukr způsobuje demenci a co dělat proti zapomínání“ mě velmi překvapila a doporučuji ji pro všechny věkové skupiny. Je v ní spoustu praktických informaci pro lepší a zdravější život.

Knihu jsem si koupil tak nějak navíc v rámci objednávky jiné a neměl od ní žádné očekávání. Nicméně mi to spojení cukrovky a alzheimera přišlo zajímavé, obzvláště když moje babička pravděpodobně touto demencí trpěla.

První část knihy popisuje spoustu procesů v našem těle, od činnosti mozku přes mitochondrie až po insulinovou rezistenci. Rozebírá se tu demence a její jednotlivé typy. V této části je toho spoustu odborného, ale zároveň velmi zajímavého např. informace o neurotrasmiterech, volných radikálech AGEs.

Strava, pohyb, spánek, uvědomění

Po této nudnější části, která tvoří asi 1/4 knihy přišlo spoustu zajímavých informací, jejíž přítomnost v této knize mne mile překvapila. Nejprve jak správná strava předchází demenci. Další z knihy co upozorňuje na důležitost správných tuků v naší stravě, že low-fat strava byla velkým šlápnutím vedle. Krásně popisuje zdravé/nezdravé tuky, omega-3 mastné kyseliny, trans-tuky, cholesterol, másla, mléčné výrobky, margaríny.

Sacharidy a jejich následky při dnešní nadměrné konzumaci jsou myslím už dost známy, ale připomenout si to asi neuškodí. Jako velmi důležité se dále jeví dostatečný příjem vlákniny a bílkovin, které bývající často v našem jídelníčku opomíjeny. Rozebírány jsou i důležité minerály, vitamíny a sekundární rostlinné látky pro naše zdraví. Tipy na léčivé byliny se tam také najdou, nesmí chybět ani zmínka o pitném režimu.

V poslední části se kniha zabývá fyzickou stránkou těla, tedy jak a proč se začít více hýbat, věnovat pozornost kvalitě spánku. Dotýká se taky meditací a mindfulness.

Jaké jsou preventivní  opatření?

  • přestat kouřit
  • hlídat si krevní tlak
  • pravidelná tělesná aktivita
  • zdravá strava (hodně vlákniny, zelenina, nepříliš sladké ovoce, zdravé tuky, bílkoviny, méně masa)
  • dostatek spánku
  • smysluplná činnost
  • protistresová opatření

Knihu opravdu doporučuji, jednak se z ní dá pochopit problematika alzheimera a hlavně přináší spoustu informací do života, které vás donutí se zamyslet. A mne mile překvapilo, kolik věcí jsem nevědomky dělal proti tomu, abych této nemoci předešel. Dnes večer si opět budu čistit zuby levou rukou 😀