Jak nejlépe skladovat ořechy?

Ořechy se v poslední době těší čím dál větší popularitě a bývají také označovány jako superpotraviny, díky velkému obsahu zdravých tuků, bílkovin, minerálů a vitamínů. Ovšem i superpotravina nesprávně skladovaná může být pro lidské tělo zdraví škodlivá. Jelikož většina nechce číst celý článek, tu je odpověď na otázku: nejlepší je skladovat ořechy v uzavřené nádobě v chladničce, proč vysvětlím v článku.

Žluknutí vlivem přítomnosti všudepřítomného kyslíku

Díky obsahu rostlinných olejů ořechy velmi snadno a rychle žluknou, což se projevuje na chuti i zatuchlé vůni. Ořechy s největším podílem vícenenasycených mastných kyselin jsou nejnáchylnější, tedy vlašské ořechy, následované pekanovými, para ořechy. Uvedu i arašídy, které řada lidí nesprávně považuje za ořechy, ač jde o luštěninu (semeno podzemnice olejné).

Z faktu výše vyplývá, že nejlepší je skladovat ořechy v uzavíratelné, lépe vakuované nádobě.

Plesnivění ořechů při vyšší teplotě a tvorba aflatoxinů

Další rizikovým faktorem kvality ořechů jsou plísně, které se tvoří při vyšších teplotách, zpravidla nad 25 °C (jako nejnižší možné se uvádí 16-17°C). Plísně produkují látku zvanou aflatoxin. Jedná se o nebezpečnou látku, která má schopnost akumulace v lidském organismu s možnými následky spočívajícími v poškození jater a vznikem zhoubných nádorů, je tedy rakovinotvorná.

Plesnivět mohou všechny ořechy, mezi ty nejnáchylnější patří arašídy, lískové, vlašské ořechy, pistácie a para ořechy. Tvorbě plísní tedy předejdeme při skladování v chladném prostředí.

Kvalita ořechů již při nákupu

Ořechy je vhodné nakupovat v množství, které jsme ideálně do 3 měsíců schopni zkonzumovat. Na delší období je vhodnější ořechy zamrazit, jelikož díky nízkému obsahu vody nemá mražení žádný negativní vliv na jejich strukturu. Vhodnější variantou je dokonce kupovat neloupané ořechy a vyloupat si je až před konzumací. V tomto případě doporučuji kontrolovat celistvost skořápky.

Nebalené ořechy kupuji na místech, kde se hodně „točí“, tj. kde je o ně zájem a neleží tam dlouhé měsíce. Ideálně na výstavách, trzích, v obchodních centrech apod.

Balené ořechy volím převážně v biokvalitě, je u nich menší předpoklad k výše zmíněným problémům. Důležité je také sledovat datum platnosti a při výběru z regálu vždy sahám do zadních pozic, jelikož tam jsou uloženy ty nejčerstvější. Určitě nedoporučuji kupovat ořechy jejichž datum spotřeby bude za chvíli končit, je více než pravděpodobné, že v regálu/na skladě leží již pěkně dlouho a jsou žluklé.

V obou případech doporučuji ořechy alespoň vizuálně zkontrolovat, jestli nenesou známky plesnivění a žluknutí.